„Tik tyloje tave girdžiu“ parodos atidarymas
Lapkričio 7 dieną Prancūzijos Chamber mieste atidaryta paroda „Tik tyloje tave girdžiu“ tapo reikšmingu Lietuvos kultūros įvykiu. Lietuvos sezonas Prancūzijoje leido sužibėti 4 Lietuvos menininkėms kuriančioms išeivijoje (arba grįžusioms iš jos) – Aurelija Althoffer, Viktorija Skafaru, Kunigunda Dineikaitė ir Rūta Jusionytė LA BASE kultūros centro sienas papuošė įtraukiančiomis paveikslų spalvomis, grakščiais dažų potepiais ir gilia kūrybos kalba. Parodos atidarymą praturtino įspūdingas tarpdisciplininis performansas, sukurtas bendradarbiaujant ULNA company, asociacijai BALTA, LA BASE ir Lietuvos kultūros institutui.
Renginio metu skambėjo Cyrille Colombier vadovaujamo „Ensemble 20.21“ choro balsai, kurių skambesį surežisuoti padėjo Rūta Varnienė, o Pauline Messager bei ULNOS šokėjų kūniškos interpretacijos subtiliai įsiliejo į meninį dialogą, kuris padėjo atsiskleisti parodoje pristatomiems darbams. Parodos atidarymas nebuvo vienintelis tarpdisciplininis meno įvykis – po LA BASE stogu ir prie parodos paveikslais papuoštų sienų buvo pristatyta ir ULNA company tarptautinė premjera “IŠ TYLOS”.
Tarptautinė šokio premjera “Iš tylos”
Nors ULNA company buvo įkurta vos 2020 metais, per trumpą gyvavimo laiką ji spėjo pelnyti pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir sužibėti tarptautiniame kontekste. Lietuvos sezono Prancūzijoje metu ULNA pristatė tarptautinę premjerą „Iš tylos“ (choreografija Indrė Puišytė-Šidlauskienė ir šokėjos), kuri dar kartą įrodė trupės kūrybinį potencialą. Premjeros metu, keturios šokėjos – Indrė Puišytė-Šidlauskienė, Akvilė Vaičiukynaitė, Stefanija Nosovaitė ir Ugnė Kavaliauskaitė – įkūnijo keturis šokio paveikslus, įkvėptus parodos kūrinių.
Šie 4 šokio paveikslai sujungė tapybą ir šokį, panaikindami atstumą tarp žiūrovo ir meno kūrinio. Atsispirdamos nuo parodoje eksponuojamų, anksčiau minėtų keturių menininkių-tapytojų Aurelijos Althoffer, Viktorijos Skafaru, Kunigundos Dineikaitės ir Rūtos Jusionytės dailės darbų, keturios šokėjos atskleidė eksponuojamų darbų užšifruotas emocijas, spalvas ir paslėptas istorijas. Premjeroje pristatomi šokio paveikslai įkūnijo atskirus vidinius moters pasaulius, pertransliuotus per asmenines gyvenimiškas patirtis.
Kūrybiniame procese, šokėjos kartu su choreografe Indre Puišyte-Šidlauskiene gilinosi į menininkių kūrinius, ir juos analizavo per asmenines gyvenimo linijas. Tai buvo lyg nuoširdus susitikimas su savimi pačiu – toks, kuris įvyksta kai mūsų gilumines esybės gyslas paliečia menas. Šokėjos atskleidė savo gyvenimo lūžio taškus, leisdamosios į prisiminimus apie vaikystę, asmenybės virsmus, kovas ir traumas, o šios refleksijos padėjo giliau perteikti tapybos kūrinių konotacijas šokyje.
Įkvėptos paveikslų, šokėjos perteikė savo gyvenimo linijas LA BASE kultūros centre susirinkusiems žiūrovams, skatindamos juos atrasti savo vidines tylas.Tai tapo unikaliu sinestezijos įkūnijimu – skirtingų meno disciplinų ir jutimų sąveika, kuri panaikino (meta)fizines sienas bei sujungė dailininkių ir šokėjų kūrybines erdves.
Projektas bus pristatytas ir Lietuvoje
Tarpdiscipliniškumas niekada nebuvo svetimas ULNA company – nuo pat susikūrimo, tai yra atvira erdvė kūrybai ir edukacijai, ivairių kultūros ir meno disciplinų sąveikai. ULNA company didelį dėmesi skiria negalia turincių žmoniu įtraukimui į meninius- kūrybinius procesus, kuria įvairius šokio spektaklius, šokio ekskursijas, edukacijas, kurių metu nuolat bendradarbiaujama su įvairiomis bendruomenėmis bei socialinėmis grupėmis.
Šiuo metu ULNA kompanija aktyviai gastroliuoja po Lietuvą, pristatydama spektaklius „Balkonas“ ir „Ribos“, o jau po Naujųjų metų ULNOS keturi šokio paveikslai “Iš tylos” bus pristatyti Vilniuje bei Kaune. Parodos kuratorė Neringa Miller taip pat džiaugiasi renginio sėkme Prancūzijoje bei planuoja pristatyti parodą “Tik tyloje tave girdžiu” Lietuvos publikai ateinančiais 2025 metais. Sekite naujienas ULNA company socialiniuose tinkluose, ir nepraleiskite progos pamatyti šiuos įspūdingus, Lietuvą garsinančius pasirodymus.