Kultūra ir menas mažose bendruomenėse: naujos galimybės regionams
Profesionalųjį meną atvežti ten, kur jo trūksta – tokį tikslą kelia tarptautinis projektas „SPARSE Plius“, apimantis net 10 Europos valstybių. Lietuvoje projektą įgyvendina asociacija „Žuvies akis“, o jo veiklos jau keletą metų praturtina mažų miestelių regionuose kultūrinį gyvenimą.
Šio projekto metu profesionalus menas – nuo teatro, muzikos iki šokio ir cirko – pasiekia mažiau nei 3000 gyventojų turinčių miestelių bendruomenes. „SPARSE Plius“ siekia mažinti kultūrinę atskirtį ir suteikti galimybę regionų gyventojams mėgautis aukštos kokybės meno renginiais tiesiog savo bendruomenių erdvėse.
„Svarbu, kad meninė veikla nebūtų tik didmiesčių privilegija. Regionuose gyvenantys žmonės taip pat nori ir turi teisę būti profesionalios kultūros dalimi“, – teigia projekto koordinatoriai.
„SPARSE“ projektas: sėkmė, kuri tęsiasi
„SPARSE“ („Supporting and Promoting Arts in Rural Settlements in Europe“ arba „Menų parama ir sklaida Europos regionuose“) veiklos Lietuvoje prasidėjo dar 2018 m., kai projektas buvo įgyvendintas penkiose Europos šalyse, įskaitant Lietuvą. 2022 m. projektas buvo pripažintas reikšmingu kultūros tvarumo ir socialinės atsakomybės pavyzdžiu Europoje. O taip pat dalyvavo ES programoje „Perform Europe“, kur buvo išbandomi nauji menų sklaidos modeliai regionuose.
Pirmojo etapo sėkmė paskatino partnerius išplėsti veiklą – prie projekto „SPARSE Plius“ prisijungė dar penkios Europos valstybės, o Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“ suteikė finansavimą tęsti projektą iki 2026 metų.
Kultūra regionams – Europos prioritetas
Eurostato duomenis, apie 30 % Europos gyventojų gyvena kaimo vietovėse, kur galimybės naudotis kultūrinėmis paslaugomis yra ženkliai mažesnės nei didmiesčiuose, kas lemia ir didesnę socialinę atskirtį. „SPARSE Plius“ partneriai siekia atkreipti dėmesį į šią problemą ir skatinti politinius sprendimus bei praktinius pokyčius tiek nacionaliniu, tiek Europos mastu.
Projektas rodo, kad kultūra ne tik praturtina žmonių gyvenimą, bet ir padeda stiprinti bendruomenes, ugdyti kūrybingą visuomenę bei mažinti kultūrinę ir socialinę regionų atskirtį.
Bendradarbiavimas su bendruomenėmis – projekto stiprybė
„SPARSE Plius“ projekto rėmuose profesionalaus scenos meno projektai pristatomi 10-yje Lietuvos miestelių: Leipalingyje, Viekšniuose, Rūdiškėse, Vidiškiuose, Užpaliuose, Švėkšnoje, Laukžemėje, Drevernoje, Neringoje ir Rietave. Per metus juos parodyta daugiau nei 20 įvairaus žanro pasirodymų, kurie sulaukia ypatingo vietos gyventojų susidomėjimo.
Svarbu pabrėžti, kad projektas pritaikytas prie regionų realijų – pasirodymai vyksta mokyklų salėse, bendruomenių centruose ar kitose erdvėse, nesvarbu, jei jos neturi pakankamai darbuotojų, būtinų techninių priemonių ar pan. Menininkai, įsijungiantys į projektą, apie tai informuojami iš anksto ir patys turi pasirūpinti trūkstamomis priemonėmis bei prisitaikyti prie kylančių iššūkių.
Projekto išskirtinumas – glaudus darbas su vietos bendruomenėmis. Kiekviename miestelyje išrenkami vietos koordinatoriai – aktyvūs gyventojai, kurie tiesiogiai dalyvauja meno projektų atrankoje, sklaidoje ir viešinime. Tuo tarpu profesionalūs vadybininkai rūpinasi logistika, menininkų atvykimu ir bendrąja projekto viešinimo strategija. Tokiu būdu, projekto sėkmė – abiejų šalių atsakomybė.
Projektas „SPARSE Plius“ yra Profesionalaus scenos meno sklaidos tinklo Lietuvos regionuose dalis. „SPARSE Plius“ projektą ko-finansuoja Europos komisijos programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros institutas, Neringos savivaldybė. Daugiau informacijos apie projektą galite rasti sparse.eu ir zuviesakis.lt svetainėse.
Kultūra turi galią keisti – ir „SPARSE Plius“ tai įrodo.