Lietuvos kūrėjų šokis Europoje – tarptautiškumas ir naujas šokio tinklas „Studiotrade“ Lietuvoje

„Žiemos šokio susitikime Kolonija“ – menininkų iš Ukrainos, Lenkijos, Ispanijos, Vokietijos, Lietuvos bendrystė ir naujas šokio tinklas „Studiotrade“. Vasario 13-19 dienomis jau 8-ąjį kartą įvyko Low Air Vilniaus miesto šokio teatro organizuojamas žiemos šokio susitikimas „Kolonija – žiemos šokio susitikimas“. Įvairiapusės šokio edukacijos ir tinklaveikos festivalis kiekvienų metų vasarį sukviečia šokio ir kitus scenos menininkus į Nidos meno koloniją, kur vyksta tinklaveikos susitikimai su užsienio profesionalais, judesio seminarai, dalinamasi kūrybinėmis idėjomis ir vadybinėmis nepriklausomų kūrėjų strategijomis. 

Low Air jau daugiau nei dešimtmetį savo kūryboje, kuruojamuose projektuose ir edukacinėje veikloje jungia skirtingas šokio formas bei siekia ir skatina atrasti naujus sceninės išraiškos būdus. Tai kiekvienais metais atsispindi ir festivalio programoje, kurioje be skirtingų judesio praktikų dėmesys skiriamas ir profesionalų bei siekiančių tokiais tapti vadybos įgūdžių lavinimui. Šiemet „Kolonijos” dalyviai turėjo galimybę apsilankyti 23-juose šokio, kūrybos ir tinklaveikos seminaruose, kuriuos vedė savo srities profesionalai iš Ukrainos, Lenkijos, Ispanijos, Vokietijos ir Lietuvos. Maxim Orobets (Ukraina) vedė hiphopo ir hauso seminarus, beveik kiekvienoje „Kolonijoje“ dalyvavusi Natalia Iwaniec (Lenkija) mokė Gaga judesio, vaizduotės metodikos ir kalbos, antrus metus iš eilės Carlos Aller (Ispanija) kvietė į žemės technikos ir akrobatikos pamokas, o Europinio tinklo „Studiotrade“ narės Silke Z. ir Caroline Simone (Vokietija) nepagailėjo iššūkių festivalio dalyviams kūrybinio choreografinio metodo „Condensing movements” seminarų metu. 

Nuotr. aut. Evelina Lakavičiūtė

Lietuvoje – naujas šokio tinklas, jungiantis 13 organizacijų visoje Europoje

Svarbia šokėjus ir šokio mylėtojus ugdančios festivalio programos dalimi tapo Silke Z. ir Lauryno Žakevičiaus, vieno iš Low Air įkūrėjų, choreografo, prodiuserio, tarpusavio ir į dalyvių poreikius nukreipta tinklaveikos sesija, kurios metu buvo pristatytas naujas Lietuvoje šokio tinklas „Studiotrade“ ir jo veikimo principai. Low Air Vilniaus miesto šokio teatro choreografai prieš 11 metų buvo pirmieji šio tinklo rezidentai Nicoje, Prancūzijoje. Nuo pirmosios rezidencijos Europiniame šokio tinkle „Studiotrade“ Low Air kūrėjai nuosekliai buvo mentoriaujami patyrusio šokio prodiuserio ir choreografo Eric Oberdorff iš Prancūzijos. Ši mentorystė ir paskatino esminius tarptautinio bendradarbiavimo pagrindus šokio kūrėjams iš Lietuvos. Šiandien L. Žakevičius ir A. Gudaitė siekia sukaupta patirtimi dalintis su nepriklausomai veikiančiais Lietuvos scenos menininkais. Sėkmės istorijos ir rezultatai jau matomi.

2010 metais įkurtas Europos choreografų, prodiuserių ir šokio organizacijų tinklas šiuo metu jau jungia 13 partnerių organizacijų iš Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų, Portugalijos, Suomijos, Islandijos, Ispanijos ir Lietuvos. „Visos šio tinklo organizacijos turi labai skirtingus resursus ir galimybes, taip pat ir finansines. Svarbu žinoti, ko tau ar tavo organizacijai trūksta, kas reikalinga, ir mes pasiruošę surasti konkrečiu klausimu galinčius padėti partnerius. Tinklo narių bendradarbiavimas yra paremtas pasitikėjimu, sąžiningumu, dosnumu ir įsipareigojimu dalintis. „Studiotrade“ priklausančios organizacijos dalinasi viena su kita tuo, ką gali pasiūlyti: darbo erdvėmis, apgyvendinimu, transportavimu, technine ir gamybine pagalba, mentoriavimu, sklaida ir net kvietimais pasirodyti festivaliuose. Tikslas yra menininkus ir jų kūrybą įtraukti į kuo platesnį kontekstą, supažindinti su naujomis rinkomis, užtikrinti kultūrinius mainus ir tarpininkavimą,” – dalijasi Silke Z., šokio kompanijos Vokietijoje „Silke Z./resistdance” įkūrėja. – Tikiu, kad kultūros bendruomenė ne tik turėtų dalintis resursais tarpusavyje, tačiau ir bendradarbiauti su kitais sektoriais, kitomis industrijomis. Kultūros sektorius turi labai daug ką duoti, tačiau tuo pat metu mums trūksta įvairiausių resursų. Svarbu aiškiai įsivardinti, ko stingame, ir tuo pačiu ieškoti būdų, kaip savo kuriamą vertę grąžinti visuomenei.”

Nuotr. aut. Evelina Lakavičiūtė

Nuo 2014 m. „Studiotrade“ pagrindiniuose Europos šokio festivaliuose, tokiuose kaip „Festival de Danse Cannes“ Prancūzijoje, „Euroscene Leipzig“ ir „Sharing Across Borders“ Vokietijoje, suteikia tinklo nariams galimybę pristatyti savo darbus tinklo kuruojamose šokio platformose. L. Žakevičius pasakoja, kad „prieš 11 metų įvyko pirmoji Low Air užsienio rezidencija, o 2021 m. Low Air tapo oficialiais šio šokio tinklo nariais. Tik tapus tinklo nariais su spektakliais „Žaidimas baigtas“, „me two / Savoj krūvoj“ ir šokio filmu pasirodėme „Studiotrade“ šokio platformose garsiuose šokio festivaliuose Prancūzijoje ir Vokietijoje. Dabar džiaugiamės galimybe pasikviesti tinklo partnerius į Lietuvą ir su šokio lauke veikiančiais kolegomis dalintis tuo, kaip gali vykti tarptautinė tinklaveika ir bendradarbiavimas. Visgi norintiems tik pradėti ieškoti galimybių patarčiau neieškoti jų toli, o pradėti nuo savo šalies, sau žinomo lauko ir žmonių. Labai svarbu atrasti mentorius, kurių būtų galima klausti sau rūpimų klausimų. O tada gali įvykti ir „sniego gniūžtės“ efektas atversiantis tarptautinius vandenis. Kaip, pavyzdžiui, po š.m. tinklo platformos „Kolonija“ Lietuvoje pavyko užtikrinti net keletos Lietuvos kūrėjų kūrybos pristatymus užsienyje. Jaunieji kūrėjai Ema Senkuvienė, Marius Eidrigevičius ir Greta Snitkutė, kuruojami Low Air teatro, pakviesti į tinklo festivalį Vokietijoje, kuriame jie savo būsimą šokio darbą „Tiesa drąsa“ pristatys tarptautinei auditorijai. Low Air teatro šokio spektaklis (ne)paaugliams „me two / Savoj Krūvoj“ įtrauktas į pagrindinę šokio festivalio „Sharing Across Borders“ Vokietijoje programą, o kartu bus vedamos ir šokio dirbtuvės. Dar vienas svarbus pasiekimas yra pradėtos derybos dėl dar vieno pasirodymo Ispanijoje organizuojamame festivalyje „Palma Dansa“, kurio kuratoriai šiais metais atkreipė dėmesį į būsimą Low Air šokio spektaklį, duetą, jungnsiantį breiko šokio, jautrumo ir švelnumo vyrų kontekste temas.“

Silke Z. prideda, kad „ir pačios „Kolonijos – žiemos šokio susitikimo“ metu randasi gausybė galimybių, ateityje gimti kūrybinėms partnerystėms. Laikas čia labai įkvepiantis, sujungiantis žmones ateičiai. Tai lyg mažytė įkvėpimo ir kūrybiškumo sala.“ 

Nuotr. aut. Evelina Lakavičiūtė

Kultūra, nepaisanti valstybinių sienų ir gyvuojanti netgi karo metu

Šių metų „Kolonija – žiemos šokio susitikimas“ vyko prieš pat pirmąsias karo Ukrainoje metines. Šokėjas, mokytojas, choreografas M. Orobets iš Ukrainos, šiuo metu gyvenantis Kijeve ir jau 15 metų mokantis šokėjus ir organizuojantis didžiausius šokio renginius Ukrainoje, į „Koloniją“ atvyko tik gavęs specialų savo šalies leidimą išvykti iš Ukrainos. „Pirmąjį karo mėnesį maniau, kad niekam šokis nerūpi, bet labai nustebau, kad vėliau viskas „išjudėjo“. Pirmąsias savaites Ukrainoje niekas nedirbo, niekas neveikė, bet tada supratome, kad geresni laikai patys savaime neateis. Jauni žmonės, kątik išgyvenę pandemiją, dabar – išgyvenantys karą, vėl mokosi nuotoliu. Tėvai ir mes, šokio bendruomenė, supratome, kad vaikams reikia veiklos. Juk vaikai, paaugliai yra jautresni. Šokis yra puiki prieiga, nes juk tai ne tik apie fiziškumą – šokis padeda susikoncentruoti ir lavina kūrybiškumą,“ – apie šokio svarbą visa griaunančio karo metu pasakoja M. Orobets. Šokėjas karo pradžioje įkūrė fondą, skirtą remti nukentėjusius šokėjus ir jų šeimas – pirmuosius šešis karo mėnesius dirbo fonde ir suaukotus pinigus siųsdavo jų stokojantiems. Šiuo metu visos lėšos siunčiamos Ukrainos kariuomenei. „Ukrainoje šokėjai, choreografai, renginių organizatoriai daro išties labai daug siekdami padėti karo kontekste. Aš taip pat jaučiuosi reikalingas. 50 procentų atlygio, kurį uždirbsiu išvykęs iš Ukrainos, tame tarpe „Kolonijoje – žiemos šokio susitikime“, bus skirta Ukrainos kariuomenei. Šokiu galime pasiekti labai daug. Svarbu ne tik būti šios kultūros dalimi, bet ir aktyviai veikti siekiant taikos ir vienybės,“ – dalijasi M. Orobets. 

Festivalio metu hiphopo ir hauso šokių technikų mokęs ukrainietis sveikino idėją sukviesti skirtingas patirtis turinčius mokytojus, tarpusavyje jungti skirtingus šokio stilius. M. Orobets prideda, kad festivalio metu „labai ramu, džiugina laikas su žmonėmis ir laikas sau, labai patinka pati vieta – tiek erdvė, kurioje veikiame, tiek gamta aplink, taip pat maistas. Tai yra paprasti, bet svarbūs dalykai, kuriems esant galima atsigręžti į save.“ 

Nuotr. aut. Evelina Lakavičiūtė

„Kolonija – žiemos šokio susitikimas“ planingai kuruojama idėja – tai anksčiau neatrastų judėjimo būdų paieška bei tyrinėjimas, galimybė užmegzti naujas partnerystes, susitikti su kitais šokio ir scenos meno profesionalais, būti įkvėptiems įvairių kūrėjų patarimų, praturtinti save pasineriant į gamtos gaubiamą kūrybišką kelionę. Formuodami ir kuruodami kiekvienų metų lektorių ir atlikėjų programą, „Kolonijos“ organizatoriai siekia įkvepiančių būdų peržengti fizines, protines, kalbines, kultūrines, menines ribas taip kuriant kūrėjus jungiančią ir įkvepiančią erdvę. Kitais – 2024 – metais tarptautinis šokio ir tinkalveikos festivalis „Kolonija – žiemos šokio susitikimas“ planuojamas vasario 12-18 dienomis. Projekto veiklas iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Daugiau informacijos: dancecolony.lt

Tuo tarpu, trupė šį savaitgalį kviečia susipažinti su kitais, tarptautinio pripažinimo sulaukusiais, spektakliais. Kovo 17 dieną bus rodomas, ką tik iš garsiojo Sadler’s Wells teatro Londone sugrįžęs, Vilniaus miesto šokio teatro Low Air spektaklis – „Žaidimas baigtas“, kuriame šoka A. Gudaitė ir L. Žakevičius, o gyvą muziką atlieka A. Gecevičius. Pasaulį apkeliavusiame, Auksniu scenos kryžiumi apdovanotame, novatoriškame spektaklyje apjungiamos šokio ir vizualaus meno sritys. Kovo 18 d. bus rododas dramos ir  šokio spektaklis – „Kelionė namo“, džiuginęs publiką Grenlandijoje bei Škotijoje.

Visą teatro repertuarą atraskite www.lowair.lt. Bilietus į spektaklius platina Bilietai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *